Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Ha félsz a mesterséges intelligenciától, fejlődj!

Teljesen normális, ha félsz a mesterséges intelligencia (MI) térhódításától, meg van rá minden okod. Valószínűleg te is átlátod, hogy ráengedték ezt az igen nagy tudatosságot igénylő valamit egy éretlen, még önmagát is csak alig-alig ismerő világra, ahol a legtöbb ember még a saját életéért sem tud igazán felelősséget vállalni. A világra, amelyben az emberek a saját agyuknak is csak 5%-át képesek használni (már amennyiben), a testük működését nem pontosan értik és gyógyítani sem tudják teljeskörűen. A világra, amely érzelmi inkontinenciában szenved és - mondjuk úgy -, együttműködési székrekedése van. Mit lehet ilyenkor csinálni?

 

Élénken él az emlékezetemben, amikor 1995-ben a vidéki munkahelyemről buszokkal szállítottak bennünket a fővárosba, a Microsoft épületébe, hogy megismertessék velünk az elektronikus levelezést és persze az Outlookot. Tiszteletreméltó, szürke-barna öltönyös szakemberek szólaltak fel a hallgatóság soraiból és kérték ki maguknak, hogy mi ez a hülyeség és hosszan, meggyőzően érveltek amellett, hogy ez miért nem fog működni. Nagy volt az ellenállás, szörnyű jogi procedúrákat, visszaéléseket és kisebb Armageddont vizionáltak, elképzelhetetlennek tűnt, hogy valódi kézírásos aláírások és pecsétek nélkül tekintsünk majd hivatalosnak és érvényesnek valamit, tökéletesen kizárva annak lehetőségét, hogy ez az egész őrült ötlet még el is terjedjen a világban. Kárörvendő magabiztossággal hittek az igazukban, de a jól képzett, már akkor fit-slim öltönyös, zselézett hajú junior prezentátorok nagyon profin állták a sarat. És igazuk is lett, persze.

 

Ugyanez

 

Ami a mesterséges intelligencia megjelenése körül zajlik, az nagyjából ugyanez. Még mindig vannak olyanok, akik elhiszik, hogy ez az egész visszacsinálható, vagy azt, hogy ez az MI egy hóbort, fabatkát sem ér, hiszen még az érettségi feladatokat sem csinálta meg rendesen, nem beszél tökéletes magyarsággal, sokat „hallucinál” és pontatlan.

Hát igen, most még. Az emberéhez nem hasonlítható tanulási képessége okán pillanatok alatt tökéletesedik és mi (emberek) csak pilloghatunk majd (illetve már most), hogy milyen tempóban hódít teret magának és csavarja ki kezünkből a munkánkat, a diplománkat, hogyan szippantja be a gyermekeinket, hogy tovább ne is soroljam a félelmeimet.

 

Mit tehet az ember, ha ilyen tempóban fejlődik a mesterséges intelligencia?

 

Fejleszti azt, ami csak neki van, amiben a mesterséges intelligencia felett állhat: az érzelmi intelligenciáját és a spirituális intelligenciáját. És persze nem hanyagolja el az értelmi képességeit sem, megtanulja kezelni, de belátja, hogy kognitív területen legyőzhetetlen versenytársra akadt.

Önmagadat és a gyerekeket is csak úgy védhetjük meg, hogy erősítjük azt, amitől az ember ember és nem félünk „A Géptől”, hanem megtanuljuk használni, kezelni és az életünk részeként és eszközként tekinteni rá. (Amúgy ezt részben már amúgy is tesszük, csak ezzel sem vagyunk tisztában, hiszen nagyon sok területen van már jelen a mesterséges intelligencia, csak nem is tudtunk róla.) De mostmár tudunk és nyugodtan szabadjára engedhetjük a fantáziánkat arról, hogy még mi minden vár ránk. Ne legyenek kétségeid, és készülj fel a meglepetésekre.

Az biztos, hogy az egyik legmerészebb, legkihívóbb tanítást kapja az emberiség rugalmas alkalmazkodás tekintetében, forradalmi körülmények között. Amit eddig nem sikerült megtanulni, most lehet egy nehezített pályán gyakorolni! Aki eddig esetlenkedett, most felkötheti a gatyáját, de nagyon jó hír, hogy most aztán eljött az idő a fejlődésre.

A blogon minden cikk az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez nyújt segítséget, de gyors összefoglalóként lássuk, mit jelent az érzelmi intelligencia (EQ), tényleg csak röviden:

  • Minél magasabb valaki érzelmi intelligenciája, annál jobb minőségű emberi kapcsolatokat képes kialakítani. De ehhez először önmagával kell jóban lennie.
  • A magas EQ-jú ember felismeri és kezeli a saját érzelmeit, belső egyensúllyal és békével éli a mindennapjait és ebből a minőségből kapcsolódik a világhoz, az élőlényekhez és még a tárgyakhoz is. Önuralma van, mert jól működik az érzelmi önszabályozó rendszere.
  • Kiválóan kommunikál, ami azt jelenti, hogy úgy érvényesíti önmagát, az érzelmeit, gondolatait, érdekeit, hogy közben a másik embert is tartja annyira fontosnak, hogy az ő önérvényesítése sem sérülhet a kapcsolat során. Ismeri a felnőtt énállapot fogalmát.
  • A fentiekből következik, hogy konfliktuskezelése magas szintű, békés megoldásokra törekszik.
  • Önmotivált és teljeskörű felelősséget vállal az életéért, nem hárít, nem okol, nem hibáztat.
  • Empatikus, együttérző és átérzi a világ egységét, összekapcsoltságát és szenvedésteliségét, azaz szociálisan érzékeny.
  • Az érzelmileg magas intelligenciájú ember a változást az élet részeként kezeli, a fejlődés lépcsőfokaként tekint rá és előrevivő, tanulási folyamatként együttműködik az élet áramával. Magyarán rugalmasan alkalmazkodik.
  • A magas EQ alapvetése az optimizmus, a derű, a jövőbe vetett hit.
  • Fontos még az együttműködési képesség: önmagunkkal és másokkal (és nem hittem, hogy ezt valaha le fogom írni: a robotokkal). Érzelmi vezetés, amelyben jó partnere vagyok önmagamnak és ebből működve másokkal is képes vagyok hatékonyan, békésen együttműködni.

 

Ezekben érdemes tehát erősödnünk ahhoz, hogy normális emberek maradjunk. És ha az érzelmi intelligencia fejlődésében egyénileg szintet lépne az ember, akkor emelkedhetne az emberiség is, talán esélye lenne az életbenmaradásra. A fentieket mérlegelve döntsd el, hogy van-e fejlesztendő területed és keresd meg a módját, hogy erősítsd magad. Szívesen segítek én is, jelentkezz önismereti coachingra, ahol a fenti kompetenciák fejlesztése van a középpontban.

A mesterséges intelligencia térhódítása érint engem is, legalábbis a blogírás terén. A következő cikkemben megmutatom, hogy mire gondolok és felhívom a figyelmedet néhány dologra, hogy nyugodt szívvel engedhessem el a blogírásnak ezt a formáját.

 

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2950
Összes látogatónk eddig: 367274