Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Online mézeshetek, avagy az első 90 nap virtuálisan

A járványhelyzet sok érdekességet hoz az életünkbe munkavállalóként és persze munkáltatóként is. Az élet nem állhat meg, lassan rá kell ébrednünk, hogy nem kivárni kell, hogy elmúljon ez az egész, hanem meg kell tanulnunk együtt élni vele. Érdemes adaptálódnunk, például olyan delikát helyzetekben is, mint az online térben lezajló próbaidő. Más a virtuális próbaidő, mint az offline próbaidő? A cikkből kiderül.

A kérdés nem könnyű, mert egy új pozícióban a betanulás az betanulás, bizonyos esetekben online még könnyebb, nyugodtabb is. De kérdezz csak meg egy olyan munkavállalót az ügyfeleim közül, aki egy ilyen folyamatban van! Virtuálisan beilleszkedni egy csapatba, megismerkedni vadidegen emberekkel, meggyőzőnek lenni, „eladni” magad szakmailag, emberileg egyaránt… van benne nehézség, hisz épp az „íze-szaga” vész el az első benyomásoknak. Sovány vigasz, hogy ez mindenkinek nehéz, tudom. Ne hidd, hogy egyedül a beilleszkedni kívánó munkavállalónak szokatlan és kihívó ez a helyzet, a csapat és a munkáltató ugyanúgy kínlódik. Egészen addig, amíg – legalább egy valaki – tudatossá nem válik a helyzetben és igyekszik jól csinálni.

Szuper és igazi Előremenekülő az a munkáltató (bármekkora cégről is beszéljünk!), aki nem hagyja magára új belépő kollégáját és a normál próbaidő-menedzsmenten túl külön figyel arra, hogy most minden online történik. Mivel én most munkavállalói oldalnak „súgok”, a megfontolásra felkínált tippjeimet ebből a megközelítésből fogalmazom meg, bízva abban, hogy a munkáltatói oldalon is lesz pozitív hatása.

Mielőtt belevágnánk, ebben a régebbi cikkben találsz néhány gondolatomat arról, hogy véleményem szerint mi a jó megközelítése a próbaidőnek, mire illik használni „békeidőkben” is. Azzal a kiegészítéssel élnék, hogy ezek az alapmegközelítések az online próbaidőre is érvényesek, tehát érdemes elolvasni.

Nos hát, nézzük, hogyan tehetőek édesebbé a mézeshetek, online:

  • Érdemes tudatosítanod magadban, hogy ez a helyzet szokatlan, kiforratlan folyamat mindenki számára, a legfelvilágosultabb munkáltatónak sincs gyakorlata abban, hogy hogyan kezelje ezt a különleges(en nehéz) helyzetet. Úgy kell beilleszteniük valakit egy meglévő csapatba, hogy meglehet, hogy már az interjúztatás is online zajlott. Így érezheted, hogy óriási bizalmat szavaztak neked, ebből töltekezhetsz. (Természetesen ez a bizalom kölcsönös, a te helyzeted sem könnyű.)
  • Készülj fel – és ha elmaradna, legyél proaktív és kezdeményezd -, a teljes csapat előtt történő online bemutatkozásra. Majdnem olyan lesz, mintha újra interjús helyzetben lennél, ráadásul a leendő kollégáid előtt. Légy frappáns, mosolyogj és tudatosan figyelj arra, hogy fontos pillanatok ezek. A bemutatkozásod főként szakmai jellegű legyen, mert elsősorban szakmai közösséghez csatlakozol. Kérdésekre is számíthatsz, ne lepődj meg, online térben erősödhetnek az ún. „bajuszméregető” törekvések. Ismered azt a csoportdinamikát, ugye, amikor a kiskakasok az első találkozás során megmérik egymás farktollait? Kicsit megcsipkedik egymást, kicsit felmérik az erőviszonyokat, kicsit akár fel is borzolják a tollaikat, hogy nagyobbnak tűnjenek. Tudom, hogy a multi világában sosem láttál ilyet… Ezek mára tudatalatti törekvések – főként magas maszkulin energiák mellett, de persze ne féltsük a nőket sem! – tudatosan azért többnyire mindenki törekszik a barátságosságra és arra, hogy minél hamarabb vége legyen egy ilyen bemutatkozásnak.
  • Sorsdöntő fontosságú, hogy legyen mentorod. Ha nem jelölnek ki automatikusan melléd valakit, kérd! A virtuális térben még fontosabb, hogy legyen valaki, akihez fordulhatsz, ha segítségre van szükséged és aki szakmai kérdésekben is tud neked válaszolni. A mentoroddal – nyilvánvalóan vele egyeztetett módon – rendszeresen és kitartóan legyenek megbeszéléseid, ha napi 15 perc, akkor annyi, de legyen.
  • Kérdezz, kérdezz, kérdezz – talán ez a legegyszerűbb és legfontosabb tanács, mert a legtöbb új munkavállaló abban a poroszos rendszerben, amiben szocializálódtunk (és szocializálódunk a mai napig), azt gondolja, hogy szakmailag 100%-osnak kell lennie, kérdezni butaságot sugall és viszi – akár rossz irányba is – a bizonyítási vágy és a teljesítménykényszer.
  • Légy kezdeményező. Ne várd, hogy majd az új kollégáid keresnek és akarnak veled ismerkedni. Azt javaslom, hogy az első napokban egyeztess 15-20 perces online beszélgetést és mintha csak a békeidős folyosón megállnátok csacsogni, beszélgessetek virtuálisan. Tudatosítsd magadban, hogy nem mindenki egyformán kíváncsi rád, lesz, akit egyáltalán nem érdekel a magánéleted, csak a tapasztalataid, a szakmaiságod érdekli és ez rendben is van így. Figyelj te is, csak olyan kérdéseid legyenek, amelyekkel nem lépsz át semmiféle határt a másiknál. Törekedj arra, hogy legalább olyan szintű kapcsolat tudjon kialakulni, hogy egy emailen látott név mögé tudjon asszociálni rólad valamit és persze fordítva, te is tudd, hogy ki van a vonal túlsó oldalán.
  • Légy transzparens. Bármit teszel a home-office mélyén, meg kell mutatnod a „világnak”. A vezetődnek, a mentorodnak, a kollégáidnak látnia, éreznie kell, hogy a „porondon vagy”, hogy hogyan haladsz a betanulással, az információ-gyűjtéssel. Érzékelniük kell, hogy vagy, semmiképp nem passzívan, csendesen, visszahúzódóan. Érdemes külön erőfeszítést tenned azért, hogy látható legyél a csapat számára. Abban biztos lehetsz, hogy ők akkor is figyelik a munkádat, ha te abból nem érzékelsz semmit. (Az erőviszonyok felmérése, a fent említett „bajuszméregetés” még mindig tart, fontos tudniuk, hogy kivel van dolguk.)
  • Keress szövetségeseket. Ez virtuálisan nem könnyű, de online is megérezhető, hogy kivel rezonálsz leginkább, ki volt rád nyitott és kiemelkedően érdeklődő vagy segítőkész. A szövetségeseid tőled is kapjanak kiemelt figyelmet, ápold, építsd a kapcsolatot. Ne ess túlzásba, de a kedves, emberi kapcsolatépítés mindig nyitottságra talál.
  • Legyen véleményed. Még ha sokismeretlenes egyenletben is érzed magad, minden más, bonyolult és kusza, mutasd meg, hogy hol tudsz kapcsolatot teremteni a témával, a feladatokkal. Valamennyire értesz hozzá, láttál már ilyet vagy hasonlót, bármekkora szakmaiságod is legyen, csak a véleményedből, hozzájárulásaidból tudják leszűrni, hogy hol tartasz. A kérdés-feltevés ebben a szakaszban is fontos, a kérdéseidből is látni fogják, hogy mi az, amit már magadévá tettél és mi az, amit még nem.
  • Tudj segítséget kérni. Ha elakadtál és esetleg a mentorod sem tud mindenben segíteni (ennek leginkább időhiány szokott lenni az oka), találd meg azt a kollégát, aki át tud segíteni az elakadásodon.
  • Kérj visszajelzést. Nagyjából 30 nap elegendő arra, hogy az első benyomásokon túl is mélyebb rálátást nyerjenek rólad és te is felmérhetted már a terepet részleteiben is. Sokat tanultál, sokat megmutathattál magadból, de fontos megtudnod, hogy jó-e az irány. A szerencsétlenül végződő próbaidőnek szinte mindig az az oka, hogy nem jó falnak volt támasztva a létra, pedig lehet, hogy óriási erőfeszítés volt abban, hogy megmászd a létrát. Minél több irányból kérsz visszajelzést magadról, a teljesítményedről, annál nagyobb eséllyel tudod beépíteni és hasznosítani ahhoz, hogy a próbaidő hátralévő részében tudd, hogy hová kell több energiát tenned.
  • A kapott visszajelzéseket használd jól és mutasd meg, hogy beépítetted. Legyen látható, érzékelhető, hogy dolgozol. Magadon, a tanulási folyamaton, a beilleszkedésen és legyen egyértelmű, hogy természetesen magát a munkakört is egyre mélyebben ismered.
  • Mutass önállóságot. Vannak olyan munkakörök, ahol kezdetekben csak részlegesen végezhetsz önálló munkát, de még ezekben is érdemes megtalálnod a lehetőséget arra, hogy a proaktivitáson túl az önállóan végezhető részekben már megcsillanjon a saját, szuverén munkavállalói éned, a szakmai hozzáértésed.
  • Legyen véleményed, ötleted, innovatív javaslatod. Ha tőled kérnek visszajelzést, legyél felkészült és tudd, hogy ezzel is építed a saját imidzsedet. A próbaidő alatt nem csak te tanulsz, hanem tőled is tanulni szeretnének! Hozol egy csomó új tudást, szakmai tapasztalatot. Kívülről jössz, tehát összehasonlításban tudod értékelni a munkáltatódat, legyél ebben tudatos és szakszerű.
  • Minden módon mutass nyitottságot. Ha írásban kérdeznek, mihamarabb válaszolj. Ha felhívnak, vedd fel a telefont. Ha már unod az online beszélgetéseket, akkor is tudatosítsd magadban, hogy most ez van, ez az egy módja van annak, hogy benne maradj a vérkeringésben, és egyelőre lehet, hogy a vezetőd sem tud más módot találni arra, hogy benne tartson a vérkeringésben. A nyitottságod kedves, barátságos, készséges ember benyomását kelti, könnyebb hozzá kapcsolódnia másnak is. Online térben éppen annyit látnak belőled, amennyit te megmutatsz magadból. Ha sarkosan szeretnék fogalmazni: ha nem látnak, nem létezel. Normál esetben látnak a munkahelyeden, a folyosón, a büfében, bevésődik, hogy élsz és új csapattagként lehet hozzád valahogyan viszonyulni. Ha a monitorod mögött ülsz home-office-ban, egyszerűen nem létezel a csapat számára, csak akkor, ha megmutatod magad. Visibility. Ezt nagyon jegyezd meg és csináld. (Ide kattintva találsz tippeket arra, hogyan lehetsz láthatóbb.)
  • Mutass erőt, energiát. Akard megmutatni a motivációdat, a belső tüzet, ami mozgat. Az akaraterődet, az elszántságodat, a szenvedélyedet a szakmád iránt és az elköteleződési szándékodat a cég iránt. Már most lojalitásról és önmotiváltságról kell meggyőződnie a munkáltatódnak ahhoz, hogy a 90 nap végén folytatni akarja a veled való együttműködést. Minden munkáltató ki van éhezve a lelkes, kiegyensúlyozott munkaerőre. Megváltásként tekintenek a friss, üde energiára, mert ha ez még a többiekre is tud hatni, akkor egy kicsivel mindenki jobban érezheti magát.

A próbaidő – el nem hinnéd, milyen gyakran -, az alibizésről szól. Titkon kicsit mindenki húzza az időt, halogat a betanításban, betanulásban. Mindenki behúzza fülét-farkát, csak hogy ki ne derüljön, hogy rosszul választottunk. Sem a HR-es, sem a munkáltató, sem a munkavállaló nem vágyik arra, hogy újra kelljen kezdeni a kiválasztási folyamatot. Ez persze tudattalan működés, és lehet, hogy így olvasva felhorkan minden érintett, mégis nézd csak meg, hány munkáltató késlekedik a szükséges felszerelések beszerzésével, amivel nem tud elkezdődni a valódi munka, hány nap telik el, amíg jogosultságot kap a belépett új kolléga, mennyi időt szánnak a mentorok a saját munkaidejükből, és hány munkavállaló húzza meg magát szabályzatokat és folyamatleírásokat olvasgatva, vagy elmélyülve a munkavédelmi szabályzatokban, csak hogy teljen az idő…

De ahhoz, hogy a mézes hetek letelte után is hosszú, békés és sikeres együttműködés legyen a felek között, ahhoz minden résztvevő részéről éber, tudatos és hatékony próbaidő-menedzsmentre van szükség.

Ha biztosra szeretnél menni és a sikerrel megszerzett munkahelyedet meg is tartanád, örömmel kísérlek az első 90 napodon is, csak jelentkezned kell és a „mit csináljak?” mögé beépítjük a „hogyan”-t is. Jelentkezz, és ha már megcsömörlöttél az online beszélgetésektől, személyesen is találkozhatunk.

 

 

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2977
Összes látogatónk eddig: 367301