Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Életbátorságról pandémia idején

Az életbátorságról már sokan, sok helyen értekeztek, nem véletlenül. Az egyik legmegkapóbb, leghasználhatóbb motivációs fogalom válság idején. Mindenki érti a szót, szívig hatol nagyobb magyarázat nélkül is, ha pedig elmélyülünk abban, hogy mit jelent igazából életbátorsággal élni, az segítheti a krízishelyzetben való megküzdést. Ha úgy érzed, hogy az elmúlt napokban van némi fáradtság, közöny, passzivitás, enervált hangulat, ami eluralkodni készül rajtad, olvasd el a cikket és hagyd, hogy hasson rád.

Most jöjjön egy kis filozófiai bevezetés, rövid lesz, és reményeim szerint hasznos.

Létbátorság – ez a címe Paul Tillich 1952-ben írt könyvének, amelyben (talán) először jelenik meg az életbátorság fogalom. Tillich teológus és vallásfilozófus volt, 1965-ben halt meg, elmélkedéseinek egyik fő célja az volt, hogy megválaszolja azt a kérdést, hogy mi a lét. Az ő válasza: A lét erő – az az erő, amely ellenáll a nemlétnek –, hiszen a létnek van ereje létezni. (Szerintem ezt olvasd el még egyszer.) És bár a lét erő, a nem-lét általi fenyegetettség-érzés képes gyengíteni, ebből erednek a szorongásaink. A nem-lét fenyegeti az ember létezési, spirituális és morális önigenlését. Tudatalattinkat áthatja a végzettől vagy a haláltól, az ürességtől vagy az értelmetlenségtől, a vétkezéstől vagy a kárhoztatástól való szorongás. Ezek evolúciós szorongások, nincs más tapasztalása az emberiségnek az életet illetően, ami ezt felülírná (magyarán mindenki meghal egyszer).

Nos, pandémia idején – amikor a világ halálozási rátákban gondolkodik és az életünket globálisan érezzük fenyegetve - ezek a szorongásaink aktívabbak lehetnek (még akkor is, ha nincs rájuk tudatosságunk). Ezektől növekszik bennünk a félelem, a visszahúzódási hajlam, a passzivitás vagy akár a csökkent életkedv. De ezek elcsendesítésére és leküzdésére van megoldás! Nincs más teendőnk, mint a létbátorságunk aktiválása, karbantartása.

 

Mi jellemzi az életbátorsággal bíró embert a hétköznapokban?

(Saját gyűjtés következik, nyugodtan egészítsd ki, ha úgy érzed, a te életbátorságodhoz kellhet még valami.)

Figyeld, mennyire jellemzőek rád az alábbi állítások! Lássuk hát:

  • Az élethez való alapvető hozzáállását a derű és egészséges optimizmus jellemzi.
  • Felelősséget vállal az életéért, de képes „kikacsintani” a komolyságból, kellő humorral, játékossággal kezelni az élet nehézségeit is. Él benne a gyermeki kísérletező kedv, szívesen próbál ki új megoldásokat, mert
  • jól fejlett kockázatvállalási hajlandósággal rendelkezik, az esetleges veszteséget vagy hibát is tudja a fejlődés egy szükséges lépcsőfokaként tekinteni.
  • Átérzi és értékeli a fent említett lét erejét, határozottan megkülönbözteti a „nem léttől”, képes önmagában megélni pusztán a lét örömét is, ünnepli az életet, mint lehetőséget.
  • Erős értékrenddel bír, ez a stabilitásának alapja. Ez a stabilitás ad belső biztonságos környezetet annak, hogy elhordozzon nehéz érzelmeket is.
  • Mer a kompetenciái határán mozogni, vagy akár átlépni azokat. Keresi a tanulási helyzeteket, a kudarcra is tanulási, fejlődési lehetőségként tekint.
  • Nem fél az igazságtól. Nem tabusít témákat, csak mert karcolnak, és nem támogat másokat sem a titkok dédelgetésében. Éles szemmel lát, az igazság kimondásához jó arányérzékkel és kellő empátiával lát neki, ügyelve a jó egyensúlyra, belső iránytűje a belső béke felé irányítja.
  • Kíváncsi. Nyitottsággal és érdeklődéssel fordul embertársaihoz és az események részleteihez is. Odafordulása őszinte és érdek nélküli. Képes arra, hogy több forrásból gyűjtsön információt, így épít még stabilabb látásmódot, világnézetet. Kérdései vannak nagy megmondások helyett, mert nem fél meghallani a válaszokat. Tartózkodik az "észosztástól", sokkal inkább érdeklődik, feltérképez, új információt gyűjt. Tudja, hogy attól, hogy valami idegen, új vagy más, az nem rossz. 
  • Tisztában van azzal, hogy viselkedésével, véleményével, jelenlétével milyen pozitív és negatív hatással van a környezetére. Ez a hatáskeltés érdekli, tudatossá válik benne és törekszik a jóra. Kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes, harmóniára törekszik.
  • Nem kritikus. Az életet nem feketén vagy fehéren látja, van bátorsága szembesülni az élet színességével, változatosságával, nem fél a másságtól vagy az övétől különböző véleménytől. Mivel ünnepli az életet, tiszteli a másikét is, alázattal és elfogadással közelít a világhoz, annak változatos, pezsgő színeivel együtt.
  • Spontaneitás jellemzi, van bátorsága a járatlan utak kipróbálására, nem óvja magát a váratlan dolgok nehézségeitől. Spontaneitását nem csak a külső körülmények indítják be, hanem a belső intuícióját is képes működtetni, van bátorsága intuitív döntésekhez.
  • Teszi a dolgát. Van belső motivációja, elhivatottsága dolgok felé, tudja, hogy mi az ő feladata és csinálja. Akkor is, ha a környezet megfélemlítő, elbizonytalanító vagy akadályozó. Megy előre, teszi, amit tennie kell, mert tudja, hogy mi az. De
  • küldetéstudata visszafogott és higgadt, nem hagyja, hogy túlzott lelkesedése beszűkítse érzékelését. Józan, energiáit jól osztja be, utópisztikus vágyait kordában tartja.
  • Könnyedén felismeri, ha áldozati szerepben van, döntéseivel, cselekedeteivel azonnal változtat és kitör áldozatiságából. Életbátorságát sosem használja üldözésre és megmentésre sem, embertársainak meghagyja a teret az önálló megküzdésre.
  • Bízik a mélyebben ható erőkben, bárminek vagy bárkinek tulajdonítsa is azt. Bízik az élet megtartó erejében, ez a bizalom táplálja bátorságát és ettől olyan kisugárzása keletkezik, amely az emberekben békességet, mértéktartást és nyugalmat kelt.
  • Életbátorságát szándéka szerint önmaga és környezete gyógyítására használja. Ez azt jelenti, hogy nem rombol, nem okoz kárt, nem bánt meg másokat, sokkal inkább épít, óv, helyreigazít, jobbá tesz, cselekedeteit a szíve irányítja és a kedvesség hatja át.
  • Bátran néz szembe a saját életével és halálával. Az élet végességére ösztönzőként gondol, a saját életének értelmére saját, kiforrott válasza van. A rendelkezésre álló idejét lelkesedéssel és jó gazda szemléletével osztja be.

Életbátorság – ez ad teret válságos időkben az egyéb, megküzdésünket segítő kompetenciáknak. Ez az alapja mindennek. A rugalmas alkalmazkodás, a többszempontú megközelítés, a változáskezelés, válságmenedzsment – mind hasznos és nélkülözhetetlen kompetencia a mai világban. Ha azonban nincs vagy nem elég edzett a létbátorságunk, az első nehéz helyzetben is úgy érezhetjük, hogy ingoványos terepre tévedtünk. Nemhogy a másodikban…

Ha úgy érzed, hogy segítségre van szükséged ahhoz, hogy visszaszerezd vagy újra kondiba hozd az életbátorságodat, keress bizalommal, szívesen kísérlek ezen az úton. Kis tudatossággal is nagy eredményeket tudunk együtt elérni. Tiszta szívemből azt kívánom, hogy minél hamarabb életbátorsággal teli, szabad és kreatív életet élj! Nagyon várom a közös munkát, vedd fel velem a kapcsolatot. Kattints ide.

Ha másnak is segíthet ez a cikk, kérlek, a linkjét küldd el neki. Köszönöm.

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2967
Összes látogatónk eddig: 367291