Menekülj előre!

Személyre szabott megoldások útkeresőknek, gyógyulni vágyóknak.

Karácsonyi utalvány - hal helyett a háló

[email protected]

Maradj velem - avagy légy profi a stay-interjún is

Ha olyan haladó szemléletű munkáltatód van, aki már felismerte, hogy muszáj veled, mint munkavállalóval minőségi kapcsolatot kialakítania vagy fenntartania, számíthatsz arra, hogy hamarosan stay-interjúzni fogsz. Annyira újkeletű ötlet ez, hogy még nincs szép magyar kifejezés rá és még meglehetősen gyakorlatlanok is vagyunk benne. Na de nem lesz ez mindig így, főként a cikk elolvasása után. Tanuljunk meg maradni és megtartani.

 

... konok homály

Nincs olyan cég ma Magyarországon, ahol ne lenne téma a munkaerő megtartása. Sokat változott a munkaerőpiaci helyzet, átrendeződtek az erőviszonyok. Én abban hiszek, hogy rendezni, elsimítani a kialakult turbulens helyzetet közös érdek, munkavállalónak, munkáltatónak együttműködve kell tennie valamit, mert ebből nagyobb baj is lehet. A felelősségét mindenkinek fel kell ismernie, és tudjuk, hogy ha mindenki csak a maga háza táján söprögetne, szép tiszta világban élnénk. Nem hiszek abban, hogy csak a munkáltatóknak van itt dolguk (sok van, nagyon sok!), a magas lovon ülő munkavállalóknak sem tesz jót a „job-hopperság”. Jobb, ha egymás kezét szorítjuk és együtt jutunk át a viharon, az összefogásban szorzódnak az erők…

 

... segíts nekem

A stay-interjú azt jelenti, hogy a cég megkér egy külsős tanácsadót, vagy kiképzi rá a saját HR-es kollégáit, hogy – az exit interjúhoz hasonlóan – tudjon meg minél többet a munkavállalókról. A véleményüket, az érzéseiket, javaslataikat akarja megtudni, azzal a nemes szándékkal, hogy tisztábban lásson, jól felmérhesse az igényeket és tudjon erre reagálni. Mert meg akar tartani, stabilabb, kiszámíthatóbb munkaerőállományt akar az üzleti folyamatok mögé állítani. És végre-végre kérdez és nem megmond! Segítséget kér és végre-végre te segítséget nyújthatsz.

 

... fáradt vagyok, s nehéz a szívem

Igen ám, de a tapasztalatom az, hogy nem tudunk stay-interjúzni, nem vagyunk hozzászokva. Semmi gond ezzel, meg kell tanulni, ezért íródik ez a cikk, interjúalanynak és kérdezőnek egyaránt.

A stay-interjúnak akkor van értelme, ha a HR-es jól és jót kérdez, és ha a munkavállaló együttműködő. Az együttműködéshez nyitottság kell, őszinteség, szándék arra, hogy javuljon a helyzet, hogy vitalizáljuk, élénkebbé tegyük a kapcsolatot a munkáltatónkkal. Ha zárkózottak vagyunk, ha a kiégettségnek, fáradtságnak adunk teret, abból nehezen alakul majd innovatív megoldás. Tudom, hogy sokszor nehéz újra felébreszteni a bizalmat, a hitet, hogy lehet jobb a munkahelyi légkör, hogy növekedhet a motivációs szint és csilloghat még a szemünk, de egy esélyt megérdemelhet a helyzet.

 

... mindig lehet

Felejtsd el a múltat vagy a rossz tapasztalatokat, csalódásokat. Biztosan hibázott már a vezetőd, a céged, de egy esély nekik is jár. Ez az a pont, ahol neked, mint munkavállalónak is meg kell érezned a saját felelősségedet. Nyílj meg, mondd el, hogy mi hiányzik, tárulkozz ki, hadd tudjuk meg, hogy mivel lehet téged megtartani. Amelyik cég már eljut odáig, hogy kérdezzen, hidd el, akarja is tudni a választ – főleg, ha külsős tanácsadót fizet meg ezért! A cégeknek most muszáj érdeklődőnek, befogadónak és cselekvőnek lenni ahhoz, hogy közeledjenek az álláspontok, hogy jobban értsék a munkavállalói igényeket, és arra frappánsan reagálni is tudjanak.

Segítsd a kérdezőt abban, hogy felkészülsz a beszélgetésre, átgondolod, hogy tényleg, mi a csuda az, ami megtart téged a cégnél, mi az, ami élteti még benned a belső tüzet és amitől lojális tudsz maradni. A pénzt, a biztonságot és elismerést kipipálhatjuk, ezt már tudják a cégek. Itt már önismeretre, önreflexióra és visszajelzés adására van szükség, mélyebb, részletesebb válaszok kellenek, mert abból lehet dolgozni és működő megoldásokat kitalálni.

 

... sebzett vagy és te sem tudod, hogy hol a helyed

Ha igaz a fenti állítás, amivel Balázs Fecó, anélkül, hogy tudna róla, segíti a gondolatmenetemet… szóval ha igaz rád, akkor azért van dolgod a felkészüléssel, ha nagyon nem, akkor pedig azért. Ha sok sérelem ért munkavállalóként, kielégítetlen vágyaid vannak és vannak nehéz érzéseid a munkáltatód iránt, akkor remek lehetőség számodra a stay-interjú, élj a lehetőséggel! Ha kiváló mentális egészségnek örvendesz, szenvedéllyel indulsz minden reggel munkába és magas hőfokon látod el a munkaköri feladataidat, akkor nagyon kérlek, mondd el, hogyan csinálod és mivel járul ehhez hozzá a cég. A jó mintát muszáj másolni, sokat segíthetsz ezzel a visszajelzéssel is.

 

... szebb lesz a holnap, mondd, hogy lehet

Légy bizakodó. Higgy abban, hogy ha megnyílsz, azzal hozzájárulsz a saját és a céged jobb jövőjéhez. És akkor most megmutatom, hogy én mit kérdeznék, ha velem stay-interjúznál – ami még megtörténhet! Csak hogy én is bizakodó legyek… (A kérdések természetesen cégenként változhatnak, mindig az adott vállalati közegre, fókuszpontokra és igényekre felfűzve.)

  • Milyen visszajelzést vagy elismerést szeretnél kapni a teljesítményedről, amit jelenleg nem kapsz meg? Milyen számodra az igazi, motiváló elismerés?
  • Milyen lehetőségeket szeretnél az önfejlesztésre, ami túlmutatna a jelenlegi szerepeden?
  • Milyen rugalmas megoldás segítene neked a munka-magánélet egyensúlyod kialakításában, fenntartásában?
  • Milyen tudásod, képességed van, amit még nem kamatoztathattál, de szeretnéd kipróbálni?
  • Mikor és mitől érzed nagyon jól magad a jelenlegi munkakörödben a cégnél?
  • Mi ad biztonságot? Mit tesz a munkáltatód, amikor te biztonságban érzed magad?
  • Mi ébreszt benned bizonytalanságot?
  • Min változtatnál a munkaköröddel, a körülményekkel kapcsolatban?
  • Ha csak egyetlen dolog maradhatna a munkakörödből, amit csinálnod kell, mi lenne az? És miért? Melyik feladat hiányozna?
  • Mi zavar a legjobban a jelenlegi munkádban?

És így tovább… Ha már csak a fentiekre vannak válaszaid, kiváló vagy! És persze egy jó Előremenekülő azt is elmondja, amit nem kérdeznek meg tőle, mert jobbító szándékai vannak, konstruktív és felelősen képviseli a saját érdekeit - és a cégét is.

 

... szeress nagyon

Kedves Munkáltatók! Enélkül nem fog menni. Emberek vagyunk, érzelmeink vannak, a kapcsolataink által fejlődünk vagy maradunk le. Végső soron minden munkavállaló figyelemre, törődésre vágyik, ez minden egyéb motivációs tényező alapja. A munkahely nem egy romantikus tér, ahol szeretni kell egymást. De tisztelni, megbecsülni igen. Odafigyelni, reagálni, jólelkűséggel, kedvesen viseltetni egymás iránt – ez minden megtartási szándéknak az alapja. Tudom, hogy sokan még a munkavállalók részéről is a pénzt említik első helyen, de fizess meg jól egy munkatársat, és ha minden nap csak egy kicsikét is megalázgatod, szinte biztos, hogy előbb-utóbb elhagy. Ekkor válik világossá, hogy mi áll a megtartást célzó tényezők listájának első helyén.

De a fejlődéshez a közös úton, mint egy párkapcsolatban, ketten kellenek. Te, ha munkáltató vagy és te, kedves-drága munkavállaló olvasóm. Hidd el, a munkáltatók épp ugyanerre a figyelemre, jó szándékra vágynak. Tehetsz azért, hogy a stay-interjún odaadást, együttműködési hajlandóságot adj a munkáltatódnak. Közös érdek ez.

... ha vége az utolsó dalnak is és a varázslat szétfoszlott már

… és menned kell, a változtatás néha életmentő lehet. De kilépni is jobb úgy, ha tudhatod, hogy te mindent megtettél a jó kapcsolatért. A váltáshoz is tudok segítséget nyújtani, jelentkezz itt.

Kedves HR-es kollégák! Ha ti is vágytok figyelemre, és elmondanátok, hogy hogy vagytok, kattintsatok ide. Zajlik egy kutatás, amelyben azt vizsgáljuk, hogy nektek, mint munkavállalóknak, hogyan tudunk segítséget nyújtani. Köszönöm, ha kitöltöd a kérdőívet.

Ha egyéni HR szupervízióra vágysz, ide kattintva vedd fel velem a kapcsolatot. Ha a céged finanszírozná, itt találsz bővebb információt a HR4HR programomról. Nagyon várom a közös munkát!

Ha hasznosnak találtad a mondanivalómat, szeresd, oszd meg és adj visszajelzést, nagyon fogok örülni neki! 

 

Nekünk fontosak:

Összes látogatónk a hónapban: 2981
Összes látogatónk eddig: 367305